Strict Standards: Non-static method shTheme::getStaticData() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/users/ledwon/public_html/virus/shard_app/shard_themes/mindvirus/includes/modules.php on line 123
Urban Virus - Hans Monderman

Hans Monderman

Duński inżynier drogowy i wynalazca, znany z wyjątkowo radykalnego spojrzenia na projektowanie układów drogowych. Zwolennik umiejętnie zaprojektowanych układów, które samą swoją formą skłonią do rozważnych zachowań na drodze; Zagorzały przeciwnik znaków drogowych, które wg. niego skłaniają do zmniejszenia uwagi podczas prowadzenia, wyłączenia myślenia kierowcy. Jest autorem przebudowanego centrum miasta Dratchen, które pozbawione jest krawężników oraz znaków. Po wdrożeniu innych jego projektów, w Dratchen drastycznie zmalała liczba wypadków drogowych. Podczas wywiadu wszedł tyłem, z zasłoniętymi oczami na środek skrzyżowania swojego autorstwa; nie nastąpił wypadek ani gwałtowne hamowanie żadnego pojazdu, ruch organicznie, samoistnie opłynął Mondermana.

Czytaj dalej:

Przestrzeń wspóldzielona autorstwa Mondermana w działaniu (video)

"Toruń to pierwsze polskie miasto, które przeprowadziło na ulicach eksperyment polegający na usunięciu części znaków drogowych."
Artykuł "Nie chcecie wypadków? Zlikwidujcie znaki" na dziennik.pl 

Artykuł "Hans Monderman, Engineer of Livable Streets, 1947-2008" na streetsblog.org

 comments powered by Disqus